Matka vie…

Pred časom som dostala príležitosť komunikovať s kravou plemena Galloway. Je to robustné a odolné plemeno. Toto stádo je chované celoročne na pasienku, len s prístreškom.

Krava sa večer otelila, všetko vyzeralo v poriadku, o teliatko sa vzorne starala, no ráno bolo teliatko mŕtve. Majiteľka chcela vedieť, čo sa stalo a pýtala sa ma, či sa dá komunikovať s mŕtvym teliatkom. Keďže ale nemala žiadnu fotku, na základe ktorej sa viem so zvieraťom spojiť, poprosila som ju, aby mi poslala fotku a meno matky.

V prvom rade som sa zamerala na ňu, či je v poriadku. Samozrejme že nie, jej smútok sa nedá slovami opísať. Ale dovolila mi opýtať sa aj na jej syna, ktorý sa nedožil rána. Povedala mi, že jej teľa bolo veľmi slabé, nedokázalo sa postaviť na nohy, a tak sa nedostalo k vemenu, aby sa napilo a získalo energiu z mlieka. Za normálnych okolností by sa teliatko malo napiť do dvoch hodín po pôrode. Do rána klesla teplota pod bod mrazu. Teliatko je po pôrode mokré, a tak v tej zime rýchlo stratilo svoje zásoby energie a zahynulo.

Naozaj jednoduché vysvetlenie, teľa bolo slabé a bez pomoci neprežilo. Mne aj majiteľke to bolo veľmi ľúto, ale do budúcna aspoň bude vedieť, že má pre istotu teľa a matku skontrolovať aj v noci.

Zdroj obrázku: https://www.farmison.com/breeds/beef/galloway