Zbohom, verný priateľ!

Ešte v decembri ma kontaktovala moja kamarátka, či by som sa nespojila s jej krásnym, 14-ročným psíkom a nespýtala sa ho, ako sa má. Chcela len vedieť, ako sa cíti. Pre mňa úplne bežná požiadavka.

So zvieratami komunikujem väčšinou v noci, keď máme kľud ja aj zviera, a tak som kamarátke odpísala, že sa s ním spojím večer. Keďže nenamietala, nečakala som to, čo prišlo večer…

Pri telesnom skene som cítila naozaj silnú bolesť v prednej nohe, chrbte a krížoch, cítila som, že sa psík nevládze ani postaviť. Svojej majiteľke odkázal, citujem: „Nech si pohne a nenecháva to na náhodu“.

Až keď som kamarátke napísala, čo som sa pri komunikácii dozvedela, mi odpísala, že psík v ten deň prekonal mŕtvicu s nejasnou prognózou. Avšak jeho odkaz majiteľke znel jasne, obe sme hneď pochopili čo tým myslel. O eutanázii vedel, poznal to, keď ich svorku pred časom opustila najstaršia sučka.

Kamarátka sa rozhodla poslúchnuť jeho odkaz a na druhý deň ho nechala uspať. Ja som ho medzi tým pripravila na odchod. Bol naozaj vďačný. Kamarátka mi potvrdila, že sa psík upokojil a uvoľnil. Noc prečkal úplne pokojne, bez stresu a bez strachu, čo bola viditeľná zmena oproti stavu pred komunikáciou. Pre mňa jednoznačne hrdina, postavil sa k tomu veľmi pragmaticky a ako správny chlap. Vlastne… Zvieratá svoj odchod neberú tak tragicky ako my. Pre ne je to ako pre nás vyzliecť kabát. Úplne prirodzené, nič dramatické, nič strašné.

Následná komunikácia týždeň po odchode mi len potvrdila, že eutanázia bolo správne rozhodnutie. Kamarátka mi síce povedala, že to neprebehlo podľa jej predstáv, no psík mal na to svoj názor a odkázal nám, že všetko prebehlo v poriadku a presne tak ako malo a je za to vďačný. Neexistuje nič, čo by nám mohol na celej veci vytknúť a konali sme správne.

Aj o tomto je sprevádzanie pri umieraní… Pomôžem vám pochopiť, čo vaše zviera potrebuje a ak sa nedá pomôcť inak, pomôžem vám zmieriť sa s jeho odchodom.

Dôležité je pre mňa, aby ste mi popísali aktuálnu situáciu čo najpresnejšie, bez zatajovania informácii a bez prikrášľovania či zľahčovania. Čím viac informácií mám od vás, tým lepšie sa môžem pripraviť na to, čo ma čaká a môžem lepšie a priamejšie komunikovať.

**********

Mojej drahej kamarátke a jej psíkovi ďakujem za ich dôveru, za to že sa na mňa obrátili a ja som tu mohla byť pre nich v tejto ťažkej situácii, a tiež za súhlas so zverejnením ich príbehu aj fotografie.

**********

Ďakujem.