Problémy s hygienou 2.0

V poslednej dobe ma kontaktovali viacerí majitelia psíkov aj mačiek, ktorí majú problém s tým, že ich zvieratko zrazu vykonáva svoju potrebu tam, kde nemá.

V prvom rade sa vždy pýtam, dve veci: zdravotný stav a či sa doma nezmenila situácia.
Pokiaľ veterinár vylúčil napríklad zápal močového mechúra alebo močové kamene, treba sa pozrieť, či sa doma niečo v poslednej dobe nezmenilo: Či napríklad nepribudol nový člen rodiny. Vtedy si najmä psi radi vymedzujú svoj terén. Robia to napríklad aj nekastrovaní psi, keď sa u susedov hára sučka, že doma značkujú.

Zvieratá takto tiež dávajú najavo svoju nespokojnosť v zmysle: Haló, veď aj ja som tu! Aj ja mám svoje práva a potreby. Najmä vtedy, keď sú potreby psíka ignorované.

Mačky týmto spôsobom často reagujú na zmeny v domácnosti prípadne stres. Nepremiestnili ste nábytok? Nevymenili ste záves za tmavší, farebnejší? Nepresunuli ste záchodík o 10cm ďalej? Prípadne, nevymenili ste značku podstielky? Alebo nezačal sused prerábať dom a nerobí príliš veľký hluk?

Vo väčšine prípadov, s ktorými som sa stretla išlo o to, že psík sa snažil na seba upozorniť. Ak ste doma zaneprázdnení, psíka ignorujete, nevšímate si, že sa pýta von keď potrebuje vykonať potrebu, jediné čo mu ostáva je, urobiť doma riadnu galibu. Potom si ho všímať začnete celkom určite.

Iný extrém je, ak psík robí potrebu vyslovene naschvál napríklad deťom na hračky alebo do postele. Toto som už spomínala v článku tu: https://www.talkinganimalsouls.eu/blog/2022/10/11/problemy-s-hygienou/

Vtedy je to jasné znamenie, že doma niečo nie je v poriadku. Napríklad sú deti príliš hlučné a psík nemá možnosť stiahnuť sa. Nemá svoj peliešok na kľudnom mieste. Alebo mu v tom úplne najhoršom prípade deti lozia aj do toho pelieška. Áno, vyzerá to pekne, milo a nevinne, veď sú spolu takí zlatí, ale to chúďa zviera potrebuje svoje súkromie a možnosť stiahnuť sa do bezpečia!!! Práve v týchto prípadoch potom dochádza až k agresii.

Takže, ak sa doma zrazu začnú objavovať mláčky alebo kôpky, v prvom rade skontrolujte zdravotný stav, nechajte zvieratko vyšetriť. Na vyšetrenie k veterinárovi budete potrebovať aj vzorku moču. Odobrať pár kvapiek na rozbor je veru hotové umenie. Ale nebojte sa, zvládnete to.

Ak je zvieratko po fyzickej stránke zdravé, pátrajte, čo mohlo túto zmenu vyvolať. Keď na nič neprídete, ozvite sa mi. Hodíme so zvieratkom reč a uvidíme, čo mi povie. No buďte pripravení na to, že jeho odpoveď sa vám asi celkom páčiť nebude. Zvieratko je totiž v týchto prípadoch často veľmi frustrované a nešťastné. Nemá inú možnosť, ako vám dať vedieť, že sa deje niečo, čo sa mu nepáči, alebo čoho sa bojí.

Pokiaľ nie ste pripravení na situácii niečo zmeniť, situácia sa sama o sebe nezmení a domáce „nehody“ budú pokračovať.

Rada vám pomôžem a poradím. Spolu skúsime nastaviť nové podmienky a posunúť hranice tak, aby vyhovovali obom stranám.

Priatelia, ďakujem za prečítanie a teším sa na to, keď budem môcť pomôcť aj vám a vášmu zvieratku. 😉

Ilustračný obrázok: Jorge Gardner, Unsplash