Strašiak menom Infekčná peritonitída mačiek, FIP (Feline infectious peritonitis)

Priatelia, dnes vám chcem priblížiť jedno z najhorších a najnebezpečnejších ochorení mačiek. Donedávna bolo toto ochorenie smrteľné. Bez výnimky. Aj ja som minulý rok vo februári kvôli tejto chorobe prišla o kocúrika. Ale osobne tiež poznám prípad, kedy sa podarilo mačku z tohto ochorenia vyliečiť. A nie je jediný.

Pozrime sa na to, čo FIP vlastne je:

Pôvodcom tohto ochorenia je mačací koronavírus (FcoV). Hlavným zdrojom infekcie FCoV sú fekálne výlučky nakazených mačiek. FCoV sa môže prenášať aj nepriamo (odpadové podnosy, mačacie záchodíky, topánky, odev)

Tento vírus je schopný prežiť až 7 dní mimo hostiteľa, ale väčšina bežne dostupných dezinfekčných prípravkov ho dokáže zničiť.

Vírus postihuje všetky druhy mačkovitých šeliem. Z veľkých šeliem sú vnímavé najmä leopardy. Prenos na iné zvieratá či človeka nebol preukázaný.

Mačacie koronavíry sú pomerne stabilné a po infikovaní zvieraťa môžu spôsobiť enteritídu – zápal čriev sprevádzaný hnačkami, ale k prepuknutiu choroby ako takej nedochádza. Asi u 5 – 10 % nakazených mačiek dôjde následkom stresu alebo odchýlkou imunitného systému k mutovaniu koronavíru, čo priamo spustí klinické prejavy choroby FIP. Doteraz presne nie je známe, prečo presne začne vírus v tele mačky mutovať, ani to ako tomu predchádzať.

Príznaky FIP:

Po prepuknutí ochorenia FIP rozoznávame dve formy priebehu, a to suchú a mokrú (vlhkú) formu.

Mokrá – efúzna forma je veľmi ľahko diagnostikovateľná, jej nástup je naozaj rýchly. V priebehu 2 – 3 dní začína byť mačka apatická, odmieta potravu, môže sa vyskytnúť horúčka alebo vracanie, najjasnejším symptómom je zväčšovanie brušnej dutiny dôsledkom hromadenia tekutiny- výpotku – ascites. Punkcia abdomenu a odber ascitu je najčastejším diagnostickým postupom vzhľadom na špecifické a príznačné zloženie ascitu, ktoré hneď poukazuje na prepuknutie choroby FIP.

Suchá forma je ťažšie diagnostikovateľná, keďže symptómy tejto formy FIP môžu mylne poukazovať na iné ochorenia. Netvoria sa pri nej efúzie – výpotky v telesných dutinách, ale granulómy na vnútorných orgánoch. Prvé príznaky pripomínajú klasickú infekciu – horúčka, nechutenstvo, apatia, bolesti kĺbov a svalov. Stanovenie správnej diagnózy môže trvať aj niekoľko mesiacov. Neskôr sa pridružia neurologické problémy ako nekoordinovaná chôdza, spazmy-kŕče, slepota a pod.

Mnohí veterinári tvrdia, že následky ochorenia FIP sú vždy fatálne, choroba má veľmi rýchly a pre zviera zvlášť nepríjemný spád, preto sa po diagnostikovaní FIP odporúča eutanázia zvieraťa.

Prognóza FIP je veľmi zlá. Priemerná doba prežitia po diagnostikovaní choroby je 9 dní.

Ale zo skúseností mnohých chovateľov mačiek sa ukázalo, že existuje účinná liečba. Táto však ešte nie je schválená a je preto značne nákladná. Nie každý veterinár o tejto liečbe vie a nie každý vám túto liečbu odporučí. Pokiaľ by vám odporučili len paliatívnu liečbu: antibiotiká, protizápalové lieky a lieky od bolesti, je to zbytočné. FIP na takúto liečbu nereaguje a mačička do niekoľkých dní maximálne týždňov napriek všetkej snahe uhynie.

Pokiaľ vám váš veterinár oznámi túto zdrvujúcu diagnózu, nezúfajte a zachovajte chladnú hlavu. Nechajte spraviť odbery a obráťte sa na ľudí, ktorí majú s liečbou FIP skúsenosti.

Ja vám odporučím stránku: https://www.fipwarriors.eu/ a taktiež skupinu na Facebooku: FIP Wariors CZ/SK. Nájdete tu podporu od chovateľov aj veterinárov, dozviete veľa informácií o ochorení aj o liečbe a tiež sa dozviete, kde a ako sa dajú lieky zohnať.

Než začnete v skupine uverejňovať otázky, prezrite si príspevky v skupine. Všetko tam je zodpovedané už mnohokrát. Skúste hľadať cez lupu.

Každej mačičke či kocúrikovi s FIP aj ich majiteľom držím všetky prsty.

Chcem vás upozorniť na to, že ak v praxi využijete akékoľvek informácie, ktoré sa tu dozviete, robíte tak na vlastnú zodpovednosť!

Vyhlásenie: So spomínanou stránkou ani skupinou na Facebooku nie som v žiadnom vzťahu. Nemám žiadny zisk z propagácie spomínaných stránok. Nepoznám osoby ani firmy spravujúce tieto stránky. V žiadnom prípade nemám záujem propagovať, predávať ani sprostredkovávať predaj liekov. Jediný zámer tohto článku je sprostredkovať informácie k cieľovej skupine chovateľov mačiek.

Zdroje:

1) https://catvet.sk/poradna/infekcne-macacie-ochorenia/fip-infekcna-peritonitida-maciek/

2) https://www.fipwarriors.eu/

Obrázok: Alexander Andrews na Unsplash