Priatelia, dnes vám prinášam preklad článku, uverejneného na internetovej stránke časopisu Horse and Hound.
Autorka: Lucy Elder, uverejnené 30.3.2024
Rozpoznanie znakov traumy u koní a ako si s nimi poradiť – experti opisujú, čo by majitelia mali vedieť
Spôsob, akým kone odpovedajú na stresujúce situácie a dlhodobý vplyv zlých skúseností, vzniknutých v rannom veku, boli cieľom expertov, ktorí tiež majú radu, ako môžu majitelia pomôcť svojim koňom s problémami, spustenými traumatizujúcimi zážitkami.
Počas webináru, organizovaného spoločnosťou World Horse Welfare (z 13. Marca) neurovedkyňa Emma Lethbridgeová a konzultantka pre konské správanie Justine Harrisonová diskutovali o tom, ako rozoznať znaky traumy u koní a o vplyve, ktorý to môže mať na ich mentálny a fyzický stav.
Tieto dámy ozrejmili dôležitosť priorizácie „piatich domén“, ktoré zahŕňajú slobodu správať sa normálne, ako aj slobodu od bolesti, hladu, smädu a strachu, ako najdôležitejší východiskový bod. Taktiež vyzvali koniarov, aby vyhľadali profesionálnu pomoc čo najskôr, pokiaľ ich kôň utrpel traumu a poukázali na trvalé následky, spôsobené nešetrným odstavom.
“Myslím, že vo svete koní je jednou z najdôležitejších vecí, uvedomiť si traumy a byť o nich dobre informovaný,” povedala Dr. Lethbridgeová. “Veľa koní zažíva traumy a veľa znakov správania, ktoré u nich vídame často, boli vyvolané tým, že si prešli extrémne stresujúcimi udalosťami.”
Dr. Lethbridgeová ozrejmila 3 hlavné kategórie tráum. Je to akútna, ktorú tvorí jeden veľmi stresujúci zážitok, ako nehoda, alebo chronická, ako zneužívanie alebo zanedbávanie počas dlhšej doby a komplexná, ktorá je kombináciou akútnych a chronických stresujúcich udalostí.
Dodala, že trauma ovplyvňuje emočné aj kognitívne procesy v konskom mozgu, čo sa potom môže prejaviť zmenami správania, alebo psychologickými zmenami. Napríklad ak po dlhšiu dobu dochádza k nadmernej produkcií stresového hormónu kortizolu, má to vplyv na metabolizmus a imunitný systém koňa.
“Bežou vecou, ktorú môžete vidieť u koňa, ktorý utrpel traumu je zvýšená odozva zľaknutia – kôň môže byť nepokojný, ľakavý, úzkostný alebo hypervigilantný,” povedala.
“Môžu byť depresívni, utiahnutí, bezmocní a prejavujú správanie podobné anhedónii, nedokažú sa z ničoho tešiť. Bežná je tiež agresia alebo podráždené správanie. Kvôli senzitizácii strachových systémov môžete nastať viacero odpovedí na spúšťacie podnety.
“Môžete dostať zovšeobecnenie spúšťačov – ak mal kôň napríklad naozaj zlú skúsenosť s nakladaním do prepravníka, kôň sa bude vyhýbať všetkému, čo mu túto situáciu bude pripomínať.”
Ďalšie znaky zahŕňajú dysfunkciu vyhasnutia strachu. Odnaučenie strachu, môže byť podľa Dr Lethbridgeovej poznámok veľmi náročný proces u koní. Tiež spomenula poruchy spánku, zmeny apetítu, narušenie sociálnych vzťahov a nárast rozvoja repetitívneho správania, ako kolísanie alebo klkanie.
“Nie každý kôň bude vykazovať tieto symptómy a aj keď máte dva kone, ktoré si prešli rovnakou traumou, ani u nich nemusia byť prejavy rovnaké, pretože to závisí od povahy koňa, jeho genetickej výbavy a výživy,” povedala Dr Lethbridgeová.
“Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, je aktivovať stresovú odpoveď čo najmenej. Jedným zo spôsobov je, zabezpečiť excelentné chovateľské podmienky a welfare,” povedala s odvolaním sa na 5 domén.
“Pocit bezpečia je niečo, čo vychádza z vnútra koňa a nie niečo, čo mu môžeme dať. Takže aj keď si myslíme, že ich prostredie je príjemné, ak sa tam necítia bezpečne, nezáleží na tom.”
Koniarov vyzvali k tomu, aby boli obozretní a pochopili spúšťače u svojho koňa. Dr Lethbridgeová tiež dala niekoľko príkladov k systémovej desenzitizácii a protikondicionovaniu. Toto zahŕňa rozpoznanie spúšťačov a ich rozloženie na najmenšiu tolerovateľnú úroveň so zámerom zmeniť u koňa asociáciu spúšťača s potešením namiesto strachu.
Pani Harrisonová dodala: “Ako základné pravidlo platí, že čím dlhšie tieto spúšťače pôsobili, tým ťažšie môže byť, tento problém vyriešiť.
Tiež by som odporučila majiteľom koní, aby sa naučili čo najviac o správaní koní, aby začali rozoznávať včasné príznaky stresu. Žiaľ, kone príliš často ukazujú, že majú problém s tým, čo sa od nich očakáva, no tieto príznaky sú ignorované – takže sa toto správanie stupňuje a problém rastie.“
“Čím skôr sa to začne riešiť, tým lepšie. Ale vždy odporúčam v prvom rade kontaktovať vášho veterinára a uistiť sa, že sa nedeje nič fyzické.”
Obe účastníčky označili prvoradú potrebu vykonávať odstav čo najšetrnejšie, maximálne bez stresu.
“Aktuálne prebieha množstvo výskumov vo zvieracej aj ľudskej neurovede, ktorý ukazuje, že pokiaľ dôjde k nepríjemným udalostiam vo formujúcom rannom veku, môže to mať veľký dopad na neurologické štruktúry,” povedala Dr Lethbridgeová a dodala, že tieto zmeny sa znásobujú, ak vzniknú skôr, než je mozog plne vyvinutý.
“Je naozaj dôležité, aby sa odstav vykonával v maximálnej miere bezstresovým spôsobom a vo vhodnom veku.”
Zdroj: